Widok na wzgórze Św. Wojciecha
1 lutego 2024

Rewitalizacja Starej Rzeźni to niezwykłe przedsięwzięcie, poprzedzone wieloletnimi przygotowaniami. Pracujemy wśród eklektycznych, postindustrialnych budynków z przełomu XIX i XX, w bezpośrednim sąsiedztwie cennych zabytków średniowiecznych, zlokalizowanych na Wzgórzu Świętego Wojciecha, a więc m.in. zabytkowych kościołów, w tym perełki średniowiecznej architektury – w tym kościoła p.w. Świętego Wojciecha z witrażami wykonanymi wg projektów Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. To właśnie tam znajduje się poznańska Skałka, a więc krypta zasłużonych, w tym m.in. Józefa Wybickiego – twórcy Hymnu Polskiego, Pawła Edmunda Strzeleckiego – słynnego podróżnika czy serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego – przywódcy Legionów Polskich we Włoszech. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.
Założenie urbanistyczne przewiduje otwarcie terenu byłych zakładów przemysłowych i utworzenie dostępu do Wzgórza od strony, która od ponad 125 lat była dla mieszkańców miasta niedostępna. Po drodze ze Starej Rzeźni będzie można zajrzeć do powstającego właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
A w samej Starej Rzeźni będzie można pójść do teatru, restauracji, spotkać się z przyjaciółmi albo… zasiąść do pracy we własnym biurze czy po prostu wrócić do domu.