Projekt

W miejscu dawnych zakładów mięsnych budujemy całkowicie nową część starej dzielnicy Poznania. Koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego projektu.

Łącząc współczesne rozwiązania architektoniczne z historycznym kontekstem miejsca, oddajemy społeczności Poznania do użytku komfortowe mieszkania i przestrzeń do pracy – w biurach, sklepach, restauracjach – oraz zapraszamy do Starej Rzeźni świat kultury i sztuki, który zyska nową przestrzeń dialogu i twórczości. Z myślą o wszystkich mieszkańcach Poznania urządzimy place i skwery, aby Stara Rzeźnia zapełnia się gwarem i śmiechem przechodniów, przyjaciół i całych rodzin od rana do wieczora. 

Architektura

Sercem założenia pozostaje centralny plac otoczony oryginalną zabudową historyczną, zaprojektowaną i wybudowaną w 1900 roku przez Felixa Moritza, która zostanie zachowana w całości. Pośród pieczołowicie odrestaurowanych zabudowań industrialnych pojawiają się nowoczesne gmachy mieszkaniowe, biurowe i handlowo-usługowe o niezwykłym klimacie, w ludzkiej skali i o wysokiej estetyce.

cam25

Nowa zabudowa po względem rozwiązań architektonicznych i zastosowanych materiałów ma wpisywać się nie tylko w kontekst przemysłowej architektury, ale także w zastane sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej ulicy Grochowe Łąki.

Nowe gmachy zostały zaprojektowane tak, aby tzw. otwarcia widokowe zapewniły odpowiednie wyeksponowanie historycznych punktów na mapie Poznania, zwłaszcza Wzgórza Św. Wojciecha, Starego Miasta i Cytadeli. Architekci przewidzieli też obniżenia w kubaturze ostatniej kondygnacji, aby zagwarantować właściwą relację wysokości nowych obiektów do obecnej zabudowy miasta.

Zielone rozwiązania

Całość inwestycji zrealizowana zostanie w duchu zrównoważonego budownictwa i będzie poddana weryfikacji w systemie LEED Neighbourhood (Leadership in Energy and Environmental Design – Neighbourhood Development) oraz WELL Community.

LEED to międzynarodowy system certyfikacji budynków pod względem tzw. inteligentnego rozwoju (smart growth), harmonii zabudowy miejskiej z potrzebami mieszkańców i zielonego budownictwa. Jednocześnie certyfikacja LEED stanowić będzie potwierdzenie, że inwestycja została zaprojektowana i zbudowana przy użyciu technologii optymalizujących między innymi zużycie energii, wody, a także redukujących emisję CO2. Z kolei WELL Community Standard ma na celu sprawdzenie oddziaływania nie tylko budynków, ale także przestrzeni publicznej, na mieszkańców. Certyfikacja wspiera prozdrowotne podejście, dobrostan ludzi we wszystkich aspektach i obszarach życia społeczności.

Z uwagi na ekologiczny charakter kompleksu oraz na oczekiwania mieszkańców Poznania na zieleń przeznaczono aż 20% całkowitej powierzchni kompleksu. Efekt ten zostanie osiągnięty przez wprowadzenie zieleni miejskiej, będącej kompozycją klombów, trawników, nasadzeń krzewów i drzew oraz zazielenienie dachów. Oprócz tego priorytetowo zostały potraktowane miejsca parkingowe dla rowerów, zarówno w postaci rowerowni przy budynkach mieszkalnych,
jak i ogólnodostępnych parkingów dla rowerzystów przy każdym z budynków.

Lokalizacja

Stara Rzeźnia zlokalizowana jest w obrębie dzielnicy Stare Miasto. W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu, od strony zachodniej, mieści się zabytkowa dzielnica Święty Wojciech z perełką architektoniczną – kościołem z XV wieku,na początku XX wieku ozdobionym secesyjnymi polichromiami i witrażami zaprojektowanymi przez Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.

Wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku, sąsiadująca z kościołem drewniana, kryta gontem dzwonnica stanowi najstarszy drewniany zabytek Poznania. Obok kościoła mieści się poznańska Skałka przechowująca m.in. prochy twórcy polskiego hymnu narodowego Józefa Wybickiego, serce generała Jana Henryka Dąbrowskiego czy urnę z ziemią z miejsca pochówku generała Ignacego Prądzyńskiego – Wielkopolanina, wodza naczelnego Powstania Listopadowego. 

Zaledwie dziesięciominutowy spacer dzieli Starą Rzeźnię od Cytadeli, doskonale utrzymanego parku o powierzchni ok. 100 ha.  Licznych spacerowiczów przyciąga tam m.in. instalacja „Nierozpoznani” słynnej poznańskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz (1930 –2017). 

Pozostając w bliskości najstarszych zabytków Poznania, dziś dzielnica otoczona jest zielonymi terenami rekreacyjnymi. Jednocześnie front osiedla od strony wschodniej przylega do jednej z kluczowych arterii Starego Miasta – ulicy Garbary, zabudowanej reprezentacyjnymi kamienicami z XIX wieku, gwarantującej doskonałe skomunikowanie dzielnicy z wszystkimi ważniejszymi instytucjami w mieście.

Udostępnij

Share on twitter
Share on facebook

Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101/111, 61-757 Poznań
Warunki i zasady | Polityka prywatności i polityka plików cookies