Pamiątki po schronie przeciwlotniczym

5 kwietnia 2024

Prace konserwatorskie w Starej Rzeźni trwają nieprzerwanie! Niemal każdy dzień przynosi nam niespodzianki. Niedawno odkryliśmy uzbrojone w żelazobeton pomieszczenie z podwójnym stropem, w którym krył się sejf, a teraz natrafiliśmy na schron z czasów II wojny światowej.

Szacuje się, że w wyniku działań wojennych, w tym głównie walk o Cytadelę w 1945 roku, zniszczeniu uległo aż 90% wyposażenia i urządzeń i 60% zabudowań rzeźni. W czasie II wojny światowej piwnice budynku zostały zaadaptowane na potrzeby ochrony przeciwlotniczej. W przejściach i korytarzach zamontowano wówczas stalowe drzwi pancerne. Służyły wówczas jako śluzy bezpieczeństwa. Postanowiliśmy wyeksponować jedno z zachowanych skrzydeł drzwiowych na pamiątkę, a w sąsiednim pomieszczeniu, także w piwnicy Południowego Budynku Mieszkalnego, nadal można podziwiać inny element wyposażenia schronu – stalową okiennicę zabezpieczającą okna w czasie ewentualnego bombardowania.

Urządzenie schronu lotniczego w piwnicy gmachu wymagało także wzmocnienia stropu. Dotychczasowy strop ceglany na konstrukcji stalowej został obłożony dodatkową konstrukcją wypełnioną wylewanymi na miejscu płytami betonowymi. Dziś strop ten po oczyszczeniu i poddaniu ekspertyzie wciąż z powodzeniem służy jako element konstrukcyjny budynku.

Swego czasu przekazane już został w darze dla Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli inna pamiątka z czasów wojny – jednoosobowy bunkier, tak zwany Einmannbunker.

Udostępnij

Share on twitter
Share on facebook

Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101/111, 61-757 Poznań
Warunki i zasady | Polityka prywatności i polityka plików cookies