Zrównoważona budowa
19 kwietnia 2024
Warto zdać sobie sprawę z faktu, że teren Starej Rzeźni objęty rewitalizacją był do tej pory wybetonowany, niemal całkowicie pozbawiony zieleni, bez systemu retencji wody. Teraz to się zmieni – powierzchnia biologicznie czynna będzie stanowić około 30 proc. powierzchni, a woda opadowa w całości będzie wykorzystywana na miejscu.
Koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, Dbamy, aby prace rewitalizacyjne odbywały się z szacunkiem dla zabytkowej substancji architektonicznej, a zarazem dla przyszłych mieszkańców i użytkowników oraz całej planety.
Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój – nie idziemy na skróty. Wkładamy o wiele więcej pracy w budowę, niż by się mogło z pozoru wydawać. Do rewitalizacji podchodzimy tak, jak budowniczowie zakładu przed ponad 125 laty: stosowali tak solidne materiały, że dziś wciąż możemy z nich korzystać, co ma także spore znaczenie dla ekologii. Dlatego wykorzystujemy materiał pochodzący z rozbiórki, piasek z wykopu, a nawet stal konstrukcyjną, która nadal zachowuje swoje właściwości, o czym przekonujemy się dzięki specjalistycznym ekspertyzom. Całkowita wymiana więźby dachowej i urządzenie nowego poddasza umożliwiło nam też zadbanie o izolację termiczną, dzięki czemu znacznie poprawiliśmy efektywność energetyczną budynku. Wszystko to pozwala nam ograniczyć generowany ślad węglowy. Dbamy o każde drzewo, a dodatkowo planujemy nowe nasadzenia.