Stara Rzeźnia w nowej odsłonie

14 września 2022

Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta nabierze nowego charakteru. Starannie odrestaurowane budynki przemysłowe będą kontrastować z nowoczesną architekturą. Na terenie powstaną miejsca pracy, mieszkania, obiekty kultury, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne. Dzięki tej różnorodności funkcji, skali inwestycji i jej lokalizacji powstanie tętniąca życiem przestrzeń, sprzyjająca integracji społecznej. Miejsce, w którym chętnie się przebywa – od porannej kawy po kolację w gronie przyjaciół lub wieczorny spektakl w teatrze.
 
– Zdajemy sobie sprawę, że ta okolica ma olbrzymie znaczenie dla Poznania. Tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury przemysłowej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: Starym Miastem, Wzgórzem św. Wojciecha ze Skałką i Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.
 
Sercem założenia jest centralny plac otoczony pierwotną zabudową historyczną, zaprojektowaną przez Feliksa Moritza. W całości zachowane zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, zostaną z pietyzmem odrestaurowane. Ceglane elewacje odzyskają dawną świetność i pierwotny wygląd. Wnętrza będą odpowiednio dostosowane do nowych funkcji, również pod względem konstrukcyjnym. Plac przed wejściem głównym od strony ul. Garbary stanie się przestrzenią publiczną.
 
Mimo nowej zabudowy na obrzeżach kwartału, zabytkowe budynki będą wciąż widoczne z zewnątrz. W projekcie zadbano również o to, by z serca kompleksu można było zobaczyć Wzgórze Św. Wojciecha i Stare Miasto.
 

– Choć zachowane zostaną fragmenty historycznego muru, chcemy, aby Stara Rzeźnia była miejscem ogólnodostępnym i przyjaznym dla wszystkich. Punkty spotkań, wydarzenia kulturalne i artystyczne będą przyciągać przechodniów i bywalców, przyjaciół i całe rodziny – mówi Roger Andersson. – Będzie to istotna nowość, ponieważ od 1900 roku aż do zakończenia działalności przemysłowej ten teren był niedostępny dla mieszkańców Poznania, a przez kolejne dziesięciolecia tylko sporadycznie udostępniany na imprezy kulturalne i artystyczne oraz giełdę staroci. Ta inwestycja to szansa na aktywizację okolicy i podniesienie jej rangi.

Udostępnij

Share on twitter
Share on facebook

Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101/111, 61-757 Poznań
Warunki i zasady | Polityka prywatności i polityka plików cookies